85% גירושין בארץ

85 אחוזי גירושין בארץ, וזאת בנוסף לזוגות רבים נשואים שחיים כגרושים… מה קרה שהגענו למצב כזה? וכיצד נוכל להציל זאת?

היום רצה סוג של בדיחה כזאת (בדיחה עצובה הייתי אומרת..) 'אדם הזמין את חברו לחתונתו, התנצל החבר ואמר: 'לצערי לא אוכל להגיע, אבל לחתונה הבאה שלך אגיע בעזרת ה'…".

אומנם לא אוכל להביא כאן עשרות שעות של סדנה על שלום בית וזוגיות בריאה ושמחה, אך כן אביא כיוון מחזק שאין ספק שהוא יהווה לך חומר למחשבה שיניע לפעולה!

קצת הסטוריה… בחג השבועות אנו קוראים את מגילת רות, בה מסופר על אלימלך שהיה אחד מעשירי ארץ ישראל, בתקופת הרעב שהייתה בזמנו בארץ ישראל – במקום לעזור לאחיו, הוא ברח עם אשתו נעמי מהארץ לארץ מואב, שם נישאו שני בניו מכלון וכליון האחד עם רות בתו של מלך מואב והשני עם ערפה בתו של מלך עמון שהיו נוכריות.

אלימלך בא על עונשו על נטישת עמו ובריחתו מהארץ והוא ושני בניו מתו. כשמתו בעלה ובניה נעמי האלמנה רואה שאין לה כבר מה לחפש בארץ מואב ומחליטה לחזור לארץ ישראל. היא חוזרת עצובה ארצה וכלותיה מתלוות אליה.

בדרך מנסה נעמי לשכנע את כלותיה לעזוב אותה ולחזור לבית אביהן המלך,  ומשכנעת אותן שממילא אין לה כבר תקוה היא כבר זקנה וכבר לא תלד עוד בנים שתוכלנה להתחתן איתן, וגם אם כן יקרה כזה דבר הרי לא יחכו להן כל כך הרבה שנים עד שיגדלו:

"שֹׁבְנָה בְנֹתַי לֵכְןָ כִּי זָקַנְתִּי מִהְיוֹת לְאִישׁ כִּי אָמַרְתִּי יֶשׁ לִי תִקְוָה גַּם הָיִיתִי הַלַּיְלָה לְאִישׁ וְגַם יָלַדְתִּי בָנִים: הֲלָהֵן תְּשַׂבֵּרְנָה עַד אֲשֶׁר יִגְדָּלוּ הֲלָהֵן תֵּעָגֵנָה לְבִלְתִּי הֱיוֹת לְאִישׁ אַל בְּנֹתַי כִּי מַר לִי מְאֹד מִכֶּם כִּי יָצְאָה בִי יַד יְיָ" (רות א, יא-יג). הכי קל לא להתאמץ

הכלות המסורות בוכות עם חמותן, לאחר דברי נעמי ערפה משתכנעת לעזוב אותה ולחזור לבית אביה, היא נושקת לחמותה ונפרדת ממנה. אך רות לא מסכימה לכך באופן אופן והיא ממשיכה לדבוק בחמותה. נעמי ממשיכה לשכנע אותה לעשות כמו ערפה: " הִנֵּה שָׁבָה יְבִמְתֵּךְ אֶל עַמָּהּ וְאֶל אֱלֹהֶיהָ שׁוּבִי אַחֲרֵי יְבִמְתֵּךְ" (שם, טו), אך רות אינה משתכנעת. ואז כתוב: "וַתֵּרֶא כִּי מִתְאַמֶּצֶת הִיא לָלֶכֶת אִתָּהּ וַתֶּחְדַּל לְדַבֵּר אֵלֶיהָ" (שם, יח).

מוכנות למאמץ-הדבר האמיתי איך פתאום כשנעמי רואה שרות מתאמצת כן להמשיך ללכת איתה, היא מחליטה להפסיק לשכנע את רות לעוזבה? אלא שרות בעצם באה כאן בבקשה להתגייר – להצטרף לעם היהודי הנפלא, נעמי אומרת לרות – 'אין זה מקומך, חזרי נא לעמך', ובכך היא רוצה לבדוק את כנות הצהרותיה של רות, האם באמת רוצה היא להיות חלק מעם ישראל? האם זו הצהרה עם כיסוי? או שבקושי הראשון ובהתמודדות הראשונה תחזור היא בחזרה ואז הדבר ייצור בעיה שהרי היא כבר הפכה ליהודיה ותתנהג כגויה ולכן עדיף כבר שתשאר גויה.

איך רואה נעמי הוכחה שרות מתאימה להתגייר, ראויה להיות יהודיה? כשהיא רואה אותה מתאמצת, אז היא מבינה שהיא ראויה להפוך חלק מהעם היהודי. כי יהודי אוהב את אלוקיו בכל נימי נפשו ולכן הוא מתאמץ בשמחה לעשות רצונו. כשאוהבים באמת לא מרגישים מאמץ אלא חפצים בזה היכן הוא מבחן האהבה בין בעל ואשה? כשאחד מתאמץ למען השני, כל זמן שעושים רק כשקל לי –ואין רצון להתאמץ אין זה סימן שיש אהבה, שהרי זו אהבה עצמית, וכשעושים רק כי נוח ונחמד לי, בקושי הראשון מתמוטטים ובקצב הזה גם יתגרשו.

כשרואה נעמי את הרצון של רות להתאמץ – היא מבינה: שהיא ראויה לקבל את כל השפע שהתורה נותנת לנו. התורה אותה קיבלנו בשבועות היא הדבר הכי טוב בחייו של היהודי, היא נותנת לנו איזון, שמחה, הכוונה בכל נושא לטובתנו ואושר אמיתיים. אך כדי לקבל את כל הטוב ממנה, עלינו להיות מוכנים להתאמץ ואז נקבל את כל הטוב והשפע. למה שבאמת חשוב לך תרצי מעצמיך להתאמץ

אין ספק שעצם היותך בת של מלך יש בך את הכוחות הפנימיים לרצות להתאמץ, ולמה שחשוב נעשה זאת מבלי לסבול כי כשמבינים את הערך של הדבר, המאמץ למענו אינו סבל הוא מתבקש! על אף שבהרבה תחומים הקשר בין בני הזוג יכול לזרום ובקלות יהיו נקודות משותפות, אך גם לעיתים  תידרש השקעה – כמו לכל דבר טוב שתרצי להשיג שיכול לעיתים לדרוש מחשבה והשקעה. התרופה לאחוזי הגירושין הגבוהים-מוכנות להתאמץ כשמבינים שכדי להצליח בחיי נישואין ובכל דבר צריך להתאמץ גם למען השני ולהשקיע באהבה ולא רק לעצמי אלא גם לשני – משם מעיד הרב דסלר שיאהבו תמיד.

מאמץ והשקעה לשינוי,  לעבודת מידות, להעצמה אישית וכן על זה הדרך זה יהיה עם כל בן זוג גם אם נתגרש לא נברח מהתמודדות! אין זוג שמסתדר ללא מאמץ מבלי לשכוח כל האהבה, אחווה, שלום ורעות ביניהם. זוג מאושר זה זוג שחי למחויבות והשקעה הדדית מחויבות להשקעה הדדית – נכון גם למען עצמך – אך גם למען השני יביאו אתכם להיות הזוג המאושר ביותר! רות הייתה ראויה להצטרף לעם סגולה בגלל רצונה להתאמץ, שבכך הוכיחה שהיא מבינה את האמת והטוב האמיתי. כפי שאדם רציני החפץ בדיאטה – גם אם הדבר עולה לו במאמצים, זה שווה לו כי הוא בחר להשקיע במה שחשוב לו, והתוצאה רק מעודדת ומשמחת. אם כך בעניני גוף ובריאות שהם חשובים לכשעצמם, קל וחומר לעניני הנפש והנשמה, ולעניין הקשר הזוגי שכה תורם לחיינו.

החכם הוא זה שמבין שיש מחיר לבריחה ויש שכר לבחירה הנכונה!

מאמרים נוספים שיעניינו אותך